برای دیدن محتوای انجمن باید ورود کنید. اگر حساب کاربری ندارید اکنون ثبت‌نام کنید.

بازی دور سیزدهم مافیا | در اعماق تاریکی

کارکشته مافیا
پسندها
118
امتیازها
405
مدال‌ها
27
پویا

در مورد لحن، دلیلش اینه که من از امین بی‌گناه انتظار دارم پستُ کامل بیاره وقتی بهم ربط داره. نه اینکه به بخشی که خودش دوست داره اشاره کنه فقط. و واقعا عجیب بود اون حرف ازت.
اونجا که اسم تو و چاوشُ آوردم به دیر یا زود ربط نداشت اسامی. صرفا خواستم دو بازیکن خوب نام ببرم. می‌تونست آرش و مهدی باشه یا هر اسم دیگری. با هر چیزی که مشکلی داری، همونُ مطرح کن. نزن یه کانال دیگه.:دی

من پست تو در جواب صدرا رو دیدم و دسته‌بندی که کرده بودی تو ذهنم به زمان پست ربط داشت، بعد یادم افتاد در پست خودت چنین حرفی رو راجع به دیر آمدگان زدی و برام عجیب شد این پست. لحظه‌ای که اومدم نقل‌قول بگیرم نخوندم بقیه بخش‌ها رو، اون جمله‌ای که تو ذهنم مونده بود رو پیدا کردم.

اون که راجع ببه عادی بودن نفس کار گفتی. برای من عادی نیست چندان و منتظرم ببینم عرفان هم چی می‌گه. ولی توضیح تو راجع به خودت رو می‌پذیرم.

عماد

راست می‌گی. :دی اتفاقا قبل از بازی نقش‌ها رو خونده بودم همه رو. اما اون بند پدرخوانده یادم نبود. وقتی صدرا گفت رفتم صفحه‌ی اول و داشتم دنبال نکته‌ای توی توضیحات بازی می‌گشتم که این جمله رو دیدم:
الف) حداقل یک تیم گناهکاری و حداکثر سه تیم گناهکاری در بازی هست که ماهیت تیم/تیم ها و تعداد، نقش ها و سهمیه اونها نا مشخص هست.

سر همین برام عجیب شد و دیگه نرفتم تو نقش‌ها رو هم ببینم دیگه.

FM

کارنیاموز مافیا
پسندها
171
امتیازها
315
مدال‌ها
32
صدرا:

فکر کنم دلیل اون حرفم مشخص باشه ، تو تموم این سالهایی که با هم بازی کردیم این اولین باری هستش که من میبینم آقا رضا در مورد بالانس نظری نمیده و اگه تا اینجاش رو کاری نداشته باشیم ادعای اولیت که میگی من همیشه در بالانس لنگیده ام رو اولین باری هست که ازت میشنوم، سوال اینه که اگه همیشه لنگیده ای که باید تحلیل های قبلیت در مورد بالانس هم شبیه به پست اولت در این بازی باشه اما در بازی های حدقل دور هشتم به بعد که یه جورایی این شروع بازی با تحلیل بالانس ترند شد، ندیدم همچین صحبت و تحلیلی داشته باشی. حالا اجباری هم به این نیست که آدم حتما باید مثل دورهای قبلش باشه چون به هرحال آدم هر دور نقش متفاوتی هم میگیره و متناسب با اون بازی میکنه اما چه توجیهی برای اینکه قبلا تحلیل بالانس داشتی و معمولا لنگیده ای داری ؟ تو که معمولا لنگیده ای بعد از تحلیل های متعدد به این نتیجه رسیدی که این دور تحلیل نکنی ؟ تا اونجایی که یادمه فقط یک دور تحلیل بالانس اجباری بود و حتی تو همون دورهم داشتیم کسایی رو که تحلیل نکردن پس اشاره به این موضوع هم رد هست. در کل خواستم به این مورد اشاره کنم و چطوری جوکر رو هم به همین دلیل گفتم.

اینایی که نوشتی چه ربطی به نقش جوکر دارن؟ ضمن اینکه رضا همیشه گفته اهل بالانس نیست، بنابراین این پست حس توجیه کردن داد به من. یعنی شوخی نبوده چطوری جوکر؟ :/

پویا:

سوال تفاوت این دور با دور هفتم یادم رفت جواب بدم:

از اون بازی به بعد من دیگه سعی کردم اونقدر جدا از جریان بازی بودن و قضاوت صرف کردن و ادامه ندم، اما اکثریت ذهنیتم همونه تقریبا+ ایجاد گفتگوی بیشتر و لذت بیشتر بردن از بحث.

کاربلد مافیا
پسندها
0
امتیازها
105
مدال‌ها
14
امین

- - - Updated - - -

پویا

نظرت در مورد مخالفت و بیهوده دونستن شناخت بیگناها چیه که رضا و سعید نسبت بهش گارد دارن ؟ :دی

- - - Updated - - -

خیلی دوست دارم نظرت رو در مورد سوال سعید و جوابم بدونم. :دی

دوستان من میدونم بازی در فاز های اولیه هست و خیلی هنوز درست و حسابی اکتیو نیستن و طبیعتا افراد اکتیو تر خصوصا اگه بازیکن خفنی باشن(مثل پویا) در معرض همچین درخواست هایی قرار میگیرن(دوست دارم نظرت رو راجع به فلان چیز بدونم) لکن این مدل صحبتا به صورت دیفالت یه سفید بودن نسبی و امین(amine) شهر بودن خاصی به ادم ها میده که اگه خدایی نکرده اشتباه کرده باشیم در ادامه باعث سخت تر شدن کنار زدن اون فرد میشه.

پس لطفا جوری پیش نره که یه نفر امین شهر بشه و راجع به همه چیزا بهش رجوع بشه و حرفش بشه حق :دی

من نمیپسندم قدرت جهت دهی به افکار عمومی پویا از اینی که الردی هست بیشتر بشه :دی

کارکشته مافیا
پسندها
24
امتیازها
265
مدال‌ها
26
پویا

بخش اول: ادواری بوده که بازی شروع شده و تو گفتی نقشا رو هنوز دقیق نخوندم یا یه سری نقشا رو نخوندم. و معمولا هم اگه دقت کردی، بیان نشده. توضیحاتت در مورد تغییر قابل قبوله و صادقانه به‌نظر می‌آد.

بخش دوم: کلا در توجه کردن، هرکسی بیشتر و دقیق‌تر به نقش خودش توجه می‌کنه و بعد نقشایی که باهاش در ارتباطه. ادامه‌ش هم چون پست گادُ خوندم و در مورد جذب فرقه اشتباه تو ذهنم بوده، جای بحث نداره از نظرم. البته نکته‌ای که من اشاره کردم به این مسئله مربوط نبوده.

درسته، الانم این ادعا رو ندارم که نقش‌ها رو دقیق خوندم. اگه ازم بپرسی نظرت درباره فلان نقش چیه، حتی اگر خونده باشمش می‌رم دوباره می‌خونم و دقیق‌تر روش متمرکز می‌شم. بیان هم دلیلش اینه. سوال واضح جواب واضح می‌خواد.

منم تصور اشتباهی در مورد فرقه داشتم. نکته‌ات رو دقیق‌تر بگو، چون من این برداشت رو کردم که بحث و نکته‌ات کد‌گذاری هست. با این شیوه‌ جذب فرقه که گاد توضیح داد کدگذاری مفهومی نداره.

4مافیا و 3فرقه متعادل هست. نقشای قوی مافیا به مکانیزم جذب فرقه در می‌شه و کمتر هم نیست ازش چون فرقه باید تلفات بده. و البته همچنان مافیا به دلیل داشتن سناتور قوی‌تر هست.

مافیا هرچقدر که نقشش قوی‌تر باشه، بازم به دلیل اینکه بازی در ذاتش دنبال مافیا هست و همچنین چون از اول تیمن و معمولا راحت‌تر ردیابی می‌شن در بازی، آسیب‌پذیرتر هست. البته من در علم بالانس اصلا جسارت نمی‌کنم و خودت استاد تمام هستی. اما الان که می‌گی نقش‌های قوی مافیا به مکانیزم جذب فرقه در می‌شه، سوالم اینه که مگه مکانیزم جذب فرقه رو می‌دونستی موقع نوشتن اون پست؟ من شخصا تنها دلیلی که برای برتری عددی فرقه داشتم همین قضیه جذب پنهان و لینک‌شدن مرموزانه در بازیشون بود. خب وقتی این مکانیزم طبق گفته‌گاد عملا وجود نداره یعنی فرقه برتری عددی هم نداره (چون به ازای هر جذب باید قربانی کنن و عملا هرچند نفر در ابتدای بازی باشن، همون تعداد ماکزیممشون هست) و بله در این حالت حرفت کاملا درسته و به‌نظر من هم ۴ مافیا و ۳ فرقه به این شکل، متعادل هستند. یعنی فرقه قوی‌تر نیست.

اما در رابطه با سوالی که پرسیدی که تو برام گناه‌کاری یا نه. اول یک توضیح بدم. من طیفی به این قضیه نگاه می‌کنم. از حدود 30-35 درصد تا 65-70 درصد ُ می‌ذارم در منطقه خاکستری. کمتر از اون سفید هست و بیشتر از اون سیاه. کسی برام سیاه بشه حتما اعلام می‌کنم. سفید بشه ممکنه اعلام بکنم یا نکنم. زمانی که پستا رو نوشتم و رفتم خوابیدم، کسی برام سیاه یا سفید نبود. همه اون وسط بودن. درصداش فرق داره مسلما.
در مورد تو، عدد بخوام بگم: با جوابات از 60-65 اومدی نزدیک 55. جنبه عمومی گناه‌کاریت برام کم شد. ولی اون جنبه خاص در مورد قربانی هنوز شک بهش وجود داره. البته ذهن خودمم درگیرش نمی‌کنم و باتوجه به چیزی که درمورد رئیس پلیس گفتم، اگه مثلا تا فاز 3 و 4 هنوز تو بازی باشی، احتمال گناه‌کار بودنت برام می‌آد زیر 50.
توضیح بیشتر هم بخوام بدم، من حرفا و موضع افرادُ به نسبت شخصیت خودشون می‌سنجم. بازی با هر نقشی متفاوته قطعا، ولی یه چیزایی ثابته. مثلا توجه به نکات ریز در مورد بالانس از طرف آرش طبیعی‌تر هست تا مهدی. از طرفی احتمال اینکه آرش یه چیزی بگه و سریع بیاد برعکسشُ بگه بیشتر هست تا مهدی.
در مورد جوابات فعلا لحنت گناه‌کارانه نبوده برام. و مهم‌تر اینکه هم یه سری مسائلُ قبول کردی و هم موضع خودتُ حفظ کردی. اینا تو بازی بی‌گناهیت بیشتره. اگه خیلی شدید حمله می‌کردی یا کلا عقب می‌کشیدی، احتمال گناه‌کاریت بالا می‌رفت. از طرفی یه خونسردی هم تو پستات می‌بینم که بیشتر باید بررسی بشه در ادامه.

می‌دونی چرا اون سوال رو پرسیدم؟ تو ازم پرسیدی که این مسئله در درجه اول به ذهن گناهکار می‌رسه یا بی‌گناه، و زیرش جوری سناریو‌های مختلف رو در موردم مطرح کردی که من حس کردم اتفاقا از خاکستری بالاترم و سیاه هستم برات. این درحالی بود که تو خودت گفتی اولین باری که نقش‌هارو گرفتی برای بررسی، به اون نکته توجه کرده بودی. نقش یا حداقل سایدت رو هم که برای این دور احتمالا از دو سال قبل می‌دونستی چه برسه به اون موقع. پس وقتی به اون نکته توجه کردی و خودت هم قاعدتا برای خودت بی‌گناه هستی (مگر اینکه بگی بی‌گناه نیستم :دی)، چطور یک‌نفر دیگه رو بابت توجه به اون موضوع از دسته بی‌گناهان خارج می‌کنی. البته حقیقتا این توضیحاتت زیرکانه بود و من الان نمی‌دونم چه‌کار باید بکنم با این درصد‌هات. منتهی هدف سوالم این بود درکل. خونسردی هم قبول ندارم. اینی که می‌بینی اعتماد به نفس‌ئه احتمالا. خونسردی تو پست‌های آرش ئه مثلا.

نظرت به طور اختصاصی در رابطه با گیری که به فری و مهسا دادم می‌تونه کمک کننده باشه.

گیری که به فری دادی، از نظر من خیلی موضوعیت نداره چون من چیزی که فری خواسته بگه رو فهمیدم به‌نظرم. درادامه حواسم بهش هست که چطور اجراش می‌کنه، اما اینکه یک نفر بخواد بی‌گناه پیدا کنه رو به خودی خود بد نمی‌بینم و اگر درست اجرا بشه، به ضرر گناهکاران هست این روش.
در مورد مفید نبودن بحث تعداد بالانس هم چرت گفته واضحا، اما خب لحنش کلا اینطوریه. برای همین واکنش نشون ندادم بهش. در مجموع مشکلی ندیدم.

مهسا چیزی که در موردش گفتی قابل تامل هست. هرچند در نمای دور که الان اومدم دیدم جواب داده ولی هنوز دقیق نخوندم پستش رو. ضمن اینکه گیر امین هم درست بود بهش. درمجموع، پست اولش شبیه مهسا‌های بی‌گناه نبوده.

در مورد نقل قول‌ها مرسی از پاسخ‌ات. اما به عنوان کسی که پست‌هات رو می‌خونه ازت خواهش دارم که وقتی به جمله مهمی ارجاع داره پستت اون رو نقل قول کنی، الان حجم پست‌ها فعلا زیاد نیست و می‌شه برگشت. اما در ادامه اگر شماره یا نقل قولی نباشه این کار سخت هست و خیلی‌ها هم انجامش نمی‌دن.
در رابطه با بالانسی که نوشتی و بعضا مشابهش هم نوشته شده، من یه مشکل دارم. اگر فرض کنیم وکیل مدافع شیطان و ستون پنجم در بازی هستن با احتمال بالا، چون نقشای مورد علاقه گاد عزیز هم هستن، اونوقت 5 مافیا زیاده. ستون پنجم یک درصد جذب بشه، مافیا می‌شه 6 نفر و با وجود شیطان عملا 7 نفر هست.

من این رو هم در صحبت‌های تو و هم دوباره در صحبت‌های بقیه دیدم، چرا ستون پنجم رو منحصر به مافیا می‌دونید؟ :39: هممون می‌دونیم که مکانیزم جذب عادی ستون پنجم به صورت شانسی نیست و احتمالا یک نخی چیزی رد و بدل می‌شه در بازی. مثلا در دور دوم که خودم ستون پنجم بودم این شیوه انجام گرفت و خیلی هم نقش خطرناکیه درکل، اما اون موقع آرش هم یاد‌اوری کرد که فقط مافیا داشته بازی. یعنی اون نخ فقط برای مافیا بود، الان فرض کنید ستون پنجم نخ بده، خب این رو حتی اگر بی‌گناهان متوجهش نشند، احتمال این هست که هر دو مافیا و فرقه متوجه‌اش بشند. و خب ستون پنجم برای هردو قابل جذب هست. این فرق داره با زمانی که نقش ستون پنجم منحصرا برای مافیا بود. پس من این استدلالی که کردی رو قبول ندارم. منتهی از اون جایی که مکانیزم جذب فرقه در این دور سخته، آره می‌تونم این امکان رو بدم که که مافیا برتری نقشی داشته باشه تا برتری واضح عددی. اما باز این کاملا برام ۵۰ ۵۰ ئه و خودم هم متمایل به سمت بدتر هستم. یعنی مافیا رو می‌تونم ۵ درنظر بگیرم. وکیل مدافع شیطان هم برای جفتشون هست.

بنده الآن دارم می‌بینم که امکان اینُ دارم که پست‌های خودمُ ویرایش کنم. بررسی بشه ببینید چند نفر اینجوری هستن و حذف بشه. با سپاس.

آقا اجازه، قرار بود امتحان بگیرید امروز :))

چکار به ابزار ما داری برادر من؟ خب ویرایش کنه کسی که زیرش می‌زنه ویرایش شده پست :)) داشتم لذت می‌بردم از قدرت‌ها. ای بابا.

ویرایش گاد: تو 10 دقیقه اول نمیزنه :))

God

Administrator
گاد
پسندها
899
امتیازها
0
سلام.

(چون به ازای هر جذب باید قربانی کنن و عملا هرچند نفر در ابتدای بازی باشن، همون تعداد ماکزیممشون هست)

اینم صحیح نیست :دی با یه قربانی می تونند هرچند تا جذبی که انجام دادن رو وارد گروه کنند :دی منتها قربانی حتما باید بعد از جذب ها انجام بشه و اون خطری که در مورد جذب توسط گروه دیگه گفتم و کشته شدن گزینه جذبشون توسط مافیا هست.

Professor
پسندها
7
امتیازها
70
مدال‌ها
9
فری

رضا همیشه گفته اهل بالانس نیستم ؟ من همچین چیزی هم یادم نمیاد، البته میگم یادم نمیاد، نمیگم نبوده پس اگه بوده ممنون میشم مستقیم بهش اشاره کنی که من برم بخونم، اما این رو مطمعنم که رضا هیچوقت به لنگیدنش در بالانس اشاره ای نکرده و با این نظر که بگیم باشه میلنگیده حتما، اما بهش اشاره ای نکرده و بالانسش رو تحلیل کرده معمولا، حدقلش این بوده که عمیق تحلیل نکرده هرچند ظاهرا پویا اشاره کرد که تحلیل عمیق هم داشته تو دور گناهکاریش البته در ادامه هم اضافه کردم حالا اجباری هم به این نیست که آدم حتما باید مثل دورهای قبلش باشه چون به هرحال آدم هر دور نقش متفاوتی هم میگیره و متناسب با اون بازی میکنه و نمیخوام هم از این بابت استناد کنم که رضا بخاطر این مورد گناهکار هست صرفا چیزی بود برای ماندن در گوشه ذهن. پس بله این قطعا توجیه بوده اما لحن بیانت واسه این موضوع چرا اینجوریه ؟ :دی
بنابراین این پست حس توجیه کردن داد به من.
مگه غیر از اینه که توجیه کردن معنی تشریح و دلیل آوری میده ؟ :دی اما اگه منظور دقیقت از توجیه کردن اینه که واسه کاری که یک نفر کرده بهانه جویی کنه فرق میکنه قضیه. از اونجایی که واکنش خیلی خاص و جدی ای هم به صحبت من وارد نشده پس چیزی هم از من خواسته نشده که بخوام توجیهش کنم به این منظور. پس اگه منظورت این بوده که پستت بخاطر اوردن این جمله درش حاوی جو هست، اگر هم منظورت همون تشریح و دلیل آوری بوده میتونستی کلمات بهتری مثل توضیح دادن، تشریح کردن، دلیل آوردن رو جایگزین کنی پس ذهن من بیشتر منظور اولت رو برداشت کرده و احساس میکنم میخواستی جهت بدی بهش.
اما در مورد اینکه چرا جوکر کاملا حسی بود و با توجه به پست اولش برداشتم این بود.

- - - Updated - - -

عماد

به نکته ی خوبی اشاره کردی، سعی میکنم در صورت نظرخواهی دوباره از کسی حواسم به این صحبتت باشه، مرسی.

کارکشته مافیا
پسندها
24
امتیازها
265
مدال‌ها
26
مهسا
مهدی:

از چیه پست امین تشکر کردی؟

از سوالی که از تو و عرفان پرسیده.

جواب مهسا به سوال‌های پویا رو دیدم، بد نبود درکل به‌نظرم. به قول پویا، خاکستری. اما با دو قسمت از پست‌هات مشکل دارم مهسا.

10 الی 11 بیگناه میتونه باشه. اگر مافیا 4 باشه فرقه 3 میتونه باشه.

اگر مافیا 5 باشه فکر نکنم فرقه 3 باشه.

۴ رو با ۳ متعادل می‌کنی. ۵ رو با ۲؟ (در ادامه فکر کنم گفتی ۲). چجوریه این الان؟

خب من نمیخوام هیوگو باشم، و نمیتونمم باشم. من مثل خودم بازی میکنم. هر چیزی نظرمو جلب کرد سوال میپرسم، قانع نشدم دوباره میپرسم و اگه قانع شدم بحثو میبندم. اینکه سوال منو قبلا کسی پرسیده باشه یا نه هم برام اهمیتی نداره

با صحبتی که اینجا کردی موافقم. اما چرا بعدش با سوال رامتین که دقیقا همین شیوه تو رو به کار گرفته به مشکل خوردی؟

-------------

سلام.

اینم صحیح نیست :دی با یه قربانی می تونند هرچند تا جذبی که انجام دادن رو وارد گروه کنند :دی منتها قربانی حتما باید بعد از جذب ها انجام بشه و اون خطری که در مورد جذب توسط گروه دیگه گفتم و کشته شدن گزینه جذبشون توسط مافیا هست.

با تشکر. وقتی یکی از پست‌های امین رو داشتم می‌خوندم الان، به این موضوع شک کردم و الان دیدم گاد در موردش توضیح داده و خب اشتباه بوده حرفم. بنابراین فرقه هم در این حالت می‌تونه برتری عددی ایجاد کنه به نسبت اول بازیش. یک جای سوال هم برام این بود که استاد اعظم بر فرض قربانی هم باشه همزمان، این خب احتمالا بازیکن خوبیه در بالانس، خیلی دلیلی نداره برای یک جذب بیاد خودش رو فدا کنه. ولی خب الان در حالتی می‌تونه این قضیه بیشتر از یک ۱ به ۱ ساده باشه و ممکنه بیارزه کاملا.

تازه‌وارد
پسندها
5
امتیازها
0
سعید

مگه تو مافیا کلاسیک مافیا شات شب نداره ؟ ما تو این بازی حتی که بازی قراره بازی روز و جنگ اعدام باشه هم مافیا میتونه دو نفر رو در شب به قتل برسونه. حالا کاری با تفسیر این ها نداریم اصلا و این رو گفتم که بگم حرفت صرفا بهانه ای برای ایراد وارد کردن بود و این چیزی هستش که احتمال گناهکار بودن رو بالا میبره چون خودت داری از منطق صحبت میکنی اما بهانه ت غیر منطقی هست.

در جواب رضا و پویا این سوال رو جواب دادم اما برای اینکه ثابت کنم سوالت تکراریه دوباره جواب میدم. اول این استدلال خیلی غیرمنطقیت رو رد کنم که میگی بیگناه تو این مدل بازی شناخته نشه بهتره چون گناهکارها سریعا دست به کار میشن. شاید ده درصد منطقی باشه این صحبتت این هم بخاطر این میگم که آسیب پذیری بیگناه در شب از آسیب پذیری گناهکار بیشتره اما مثل اینکه یادت رفته بازی ما بازی روز هست عملا، وقتی اعضای تیم گناهکاری همدیگه رو میشناسن و وکیل مدافع شیطان همه ی گناهکاران رو میشناسه و خیلی راحت میتونن قدرت رای داشته باشن چرا ما بیگناه ها همدیگه رو نشناسیم و تو رایمون تاثیر بذاریم ؟ بله همونطور که شناخت گناهکار صددرصدی تو بازی ممکن نیست (اگه بخوایم اینکه یک نفر خودش رو مستقیما لو بده رو فاکتور بگیریم.) شناخت بیگناه صددرصدی هم ممکن نیست اما شناخت هشتاد درصدی و سفید بودنشون برای همدیگه ممکن هست تا یه جایی. و اینکه باز هم این رو اضافه کنم، من نمیخوام بیگناه بشناسم که عکسش رو تتو کنم رو کتفم و همینطور نمیخوام پیدا کردن گناهکار رو ایگنور کنم و بگم پیدا کردن گناهکار به چه دردی میخوره در جواب به پویا هم این رو گفتم. قطعا پیدا کردن گناهکار مهم تره مهم ترین نکته ای که این ایده داشت بنظرم تشخیص موضع بعضی از افراد نسبت به این موضوع بود. بنظر من کسایی که با پیداکردن بیگناه مخالفن از هرج و مرج و ناآگاهی بیگناها لذت میبرن و این قطعا گناهکارانه س. مرسی بابت این پستت و مشخص کردن موضعت در بازی. :دی

اجازه بده قانع نشم از جوابی که دادی. بهانه چیه برادر؟؟؟
اولا که وقتی تو بازی مافیای کلاسیک در زمان برابری تعداد مافیا و شهروند ، مافیا برنده بازی میشه پس تعداد شهروندها طبیعتا بر اساس عرف بازی خیلی بیشتر ( معمولا دو برابر مافیا ) هست. پس تعداد شهروندها زیاده و اگه همو پیدا کنن بخاطر تعداد زیادشون احتمال باختشون کمتره چون تو فاز شب فقط پدرخوانده شلیک میکنه (تازه اگه به هدف بخوره یا نخوره)

اما توی این بازی و بر اساس همه نظراتی که در مورد بالانس گفته شد حداقل 8 و حداکثر 10-11 بیگناه تو بازی باشن (تازه نقش های کرم داری مثل ستون پنجم هم داخلشه)
حالا 2 تا موضوع رو مطرح میکنم دلم میخواد جواب قانع کننده تری بهم بدی. اولین موضوع اینکه تفاوتش با کلاسیک در همین موضوع هست که اونجا فقط شات شب پدرخوانده بود ولی اینجا گروه های گناهکاری بیشترن و بیگناه ها show بشن احتمال شات و یا جذبشون بیشتر میشه. خب الان این کار به نفع بیگناهاست یا گناهکارا؟ وقتی بیگناه ها معلوم نباشن ممکنه گروه های گناهکاری بزنن همو تیکه پاره کنن. چه اصراریه اول بیگناه پیدا کنیم؟؟
موضوع دوم هم اینکه فرض کن به این نتیجه رسیدیم که مثلا تو بیگناهی من نوعی هم بیگناهم. خب فایده اش چیه؟ مثلا من بگم آقا یا خانم ایکس رو اعدام کنیم تو راحت حرف منو قبول میکنی؟ یا انتظار داری وقتی یکیو معرفی کردی برای اعدام ، چشم بسته قبول کنم؟

کارکشته مافیا
پسندها
118
امتیازها
405
مدال‌ها
27
عماد

دوستان من میدونم بازی در فاز های اولیه هست و خیلی هنوز درست و حسابی اکتیو نیستن و طبیعتا افراد اکتیو تر خصوصا اگه بازیکن خفنی باشن(مثل پویا) در معرض همچین درخواست هایی قرار میگیرن(دوست دارم نظرت رو راجع به فلان چیز بدونم) لکن این مدل صحبتا به صورت دیفالت یه سفید بودن نسبی و امین(amine) شهر بودن خاصی به ادم ها میده که اگه خدایی نکرده اشتباه کرده باشیم در ادامه باعث سخت تر شدن کنار زدن اون فرد میشه.

پس لطفا جوری پیش نره که یه نفر امین شهر بشه و راجع به همه چیزا بهش رجوع بشه و حرفش بشه حق :دی

من نمیپسندم قدرت جهت دهی به افکار عمومی پویا از اینی که الردی هست بیشتر بشه :دی

عماد، یک نکته‌ای وجود داره. تو مگه نگفتی هدفت در بازی پیدا کردن بی‌گناهان و شناخت بی‌گناهان هست که به این واسطه گناهکاران رو بزنی؟ در روز هم در جواب سعید از استراتژی صدرا دفاع کردی و گفتی خوبه که بی‌گناهان این کار رو کنن. خب الان به طور مثال اگر صدرا یک بی‌گناه باشه و به پویا حسش مثبت‌تر باشه چه اشکالی داره یک سفید بودن نسبی به‌ش بده؟ یعنی اتفاقا این‌که در راستای همون حرف تو هست.
بعد نکته‌ی دیگه این‌که آیا پوینتت روی اسم پویا بود؟ یعنی اگر همین کار رو مثلا در مورد فری که گفتی حست به‌ش مثبت هست انجام می‌دادن مشکلی نداشت؟
یا منظورت مقطع فعلی بازی هست؟ به طور مشابه یعنی اگر فاز چهار این‌طوری پویا رو سفید نسبی کنن اشکالی نداره؟

FM

کارنیاموز مافیا
پسندها
171
امتیازها
315
مدال‌ها
32
فری:
فرعی در اینصورت میشه 3 تا! جلاد و وکیل و این سه تا با هم.

در مورد اینکه اقدام موفق تو شب کم باشه و بازی توی فاز روز جریان داشته باشه با آرش موافقم و به نظر منم به نفع بیگناهاست این قضیه. سوالاتی که آرش و پویا از ال امین پرسیدن، برای منم جای سوال داره. منتظر پاسخ ال امین هستم.

مهسا:

سلام.

خط اول، بله درسته، منظور این سه تا نقشن که دوتاشون میتونن با هم باشن.

در مورد اون قضیه به نفع بیگناها یا به ضررشون، نظر تو و آرش به نظرم کلی تره و درسته و نظر من جزیی تره و باز هم درسته. توی پستم گفتم اتحاد بیگناها توی بحث ها میتونه به نفعشون باشه که توی روز بیگناهی جدا نیوفته و یا بازی نخوره. در صورتی که اتحاد نباشه و بیگناها گیج باشن میتونه به ضررشون بشه. آرش میگفت گناهکارا در این صورت مجبورن بیان وسط میدون و از طریق اعدام حذف کنن که expose میشن، این هم درسته، اما اگر من تا آخر بازی ندونم کی بیگناهه کی نست و به همه شک داشته باشم چطور میتونم بفهمم گیری که به یک نفر داده شده درسته یا غلط؟ چطوری میتونم تصمیم بگیرم تو چه بحثی دخالت کنم تو چه بحثی نکنم؟

کاربلد مافیا
پسندها
128
امتیازها
155
مدال‌ها
22
ترسا
تا جایی که پست‌ها رو خوندم همه قاعدتا احتمالات رو فقط بررسی کردن و قطعیتی ندادن به یک احتمال خاص، اما وقتی یک فرضیه توسط چند نفر محتمل‌تر دونسته بشه، خود به خود میلی به قطعیت در ذهن خواننده ایجاد می‌کنه. به نظرم بهتره که هرکس کلاهش رو حتما قاضی کنه و به بینش و حدس‌های خودش بیشتر اعتماد کنه و کمتر تحت تاثیر گفته‌های بقیه قرار بگیره. من خودم تا یک جایی خوندم و بقیه هم حتما با دقت می‌خونم و یاد خواهم گرفت از همه، ولی این حقیقت هست که زمینه‌ی سواستفاده از ناآگاهی بیگناهان نسبت به بالانس برای گناهکاران فراهمه.
سلام ترسا. :دی
برای به کار بردن "یک فرضیه" که توسط "چند نفر" محتمل‌تر دونسته می‌شه، فرضیه و افراد و خاصی رو مد نظر داری؟ :دی اگر آره مثلاً می‌تونی بگی کدوم احتمالاتی که بچه‌ها تو فاز اول گفتن می‌تونه بقیه رو تحت تأثیر قرار بده؟ چطوری؟ چه تأثیری؟ کلاً هدفت از این گفته‌ها چی بوده؟ :دی بی‌گناه‌ها مراقب باشید گول نخورید؟ :دی

آرش
دست گذاشتن روی یک گناهکار در شروع و حدس درست تخیلی مثل دور ۷ش. توی پست اولش هم داشت می‌گفت می‌خواد اینجوری بازی کنه، دوست دارم ببینم می‌تونه تکرارش کنه یا نه و البته از روش تشخیص بدم گناهکاره یا بیگناه
حالا چرا هادی رو دوست داری تشخیص بدی؟ :دی این‌همه آدم. دوست نداری بقیه رو؟ :دی

پویا
درصورت وجود، وکیل مدافع شیطان که گناه‌کارترین هست و واضح. جلاد هم به‌نظرم گناه‌کاره، صرفا شاید در ابتدای بازی اولویت نداشته باشه. کلا هر نقشی که تکی ببره و منجر به باخت بی‌گناها بشه گناه‌کار هست. ستون پنجم بی‌گناه نیست ولی شاید بخواد گناه‌کار نشه بسته به شرایط بازی؛ البته نظرم اینه که کسی که این نقشُ پذیرفته، در بازی مرض داره و برای جذب تلاش خواهد کرد مگه اینکه خلافش ثابت بشه، وگرنه بی‌نقش می‌گرفت. شغال اما به‌نظرم از گناه‌کار هم بدتره. گناه‌کار یه مسیرُ بسته به تیمی یا فردی بودنش طی می‌کنه که ممکنه در بازی عوض بشه. شغال اما ذات نقشش (به فردی که هست توهین نمی‌کنم) نفهم هست، مگر نخواد نقششُ اجرا کنه. شاید برای گاد تنظیم کننده تعادل باشه، اما برای کسی که بی‌گناهه، برهم زننده تعادل و بازی هست. البته حقیقتا دوست دارم بعد بازی هم باهاش صحبت کنم ببینم چه حسی داشته و چرا اصلا چنین چیزیُ پذیرفته. حداقل برای ادوار بعدی خودم. چون به همچین فردی صرفا باید یه سری نقش خاص داد اگه من گاد باشم.
استثنا هم داریم البته. چند فرد خاص که درست نیست اسم ببرم و اینکه مثلا اهداف شغال گناه‌کار یا فرعی باشن مثلا.
درود بهت. :دی
وجود شغال رو در بازی بدیهی در نظر گرفتی. حداقل من وقتی این پستت رو می‌خونم، چنین برداشتی دارم. چرا؟ :دی

گفتی دنبال پیداکردن گناه‌کار هستی. آفرین. بهترین روش پیدا کردن گناه‌کار چیه به‌نظرت؟ و اینکه در فازهای ابتدایی گناه‌کار پیدا کردن راحت‌تره یا بی‌گناه؟
روشی که من ازش استفاده می‌کنم و خب قطعاً همیشه درست کار نکرده، سؤال و جواب با کسانیه که حرف‌های مورد دار می‌زنن؛ روی نکته‌های خاصی تأکید می‌کنن و رفتارهای منحصربه‌فردی دارن. :دی
خب از نگاه منطقی بخوایم ببینیم اول بازی احتمال پیدا کردن بی‌گناه بیش‌تره چون تعدادشون بیش‌تره. از نظر حسی بخوام نگاه کنم از اول تا آخر بازی برای من پیدا کردن گناه‌کار راحت‌تره. :دی چون گفتم یک‌سری خصوصیات و رفتارهای خاص گناه‌کاری تو ذهنم هست که می‌تونم با وضعیت بازیکن‌ها تطبیق‌شون بدم، ولی هیچ متر و معیار مشخصی برای این‌که بگم فلانی فلان‌کار رو کرد برام بی‌گناهه؛ ندارم.

این رو پویا خطاب به فری گفته.
جمله‌ای که ازت یادم خواهد موند اینه که "قرار نیست گناه‌کارا رو کلا ایگنور کنی." یعنی یه توجهاتی هم به اونا داری. نه؟
=))

این رو هم خطاب به مهدی گفته که از نظرم نکته‌ی جالبیه واقعاً. :دی
نکته دوم در رابطه با این هست که فرقه جذب موفق انجام بده ولی نتونه اونا رو بیاره تو تیمشون. اینُ من بار اولی که امیر نقشا رو بهم داد برای بررسی بهش توجه کرده بودم؛ ولی یادم رفت. تو که گفتی یادم افتاد. اینم نکته مهمیه. دلیل مطرح شدنشُ اما متوجه نمی‌شم، خصوصا در این فاز. من اگه یادم هم میومد نمی‌گفتم. چون هم گمان فرقه بودن بهم زده می‌شد (چیزی که قاعدتا مهدی دوست نداره!؟) و هم اینکه استاداعظم و دوست یا دوستانش ممکنه به هر طریقی رو این بازی بکنن و یه کدهایی بدن که جذبی متوجه بشه. تو اگه کسی چنین چیزی بنویسه احتمال مافیا یا فرقه بودنش برات بیشتر نمی‌شه؟ و اینکه این مسئله در درجه اول به ذهن گناه‌کار می‌رسه یا بی‌گناه؟

و این خطاب به امین:
5 مافیا و 2 فرقه 2 نفره؟!! اون 2تا دو نفر چه کار باید بکنن که با 5 نفر مافیا مقابله کنن؟ چه برتری دارن؟ جذب؟ چنتاس مگه جذب؟ فرقه گادی من نیست ها. قربانی باید بکنن. از اون بدتر تعداد بی‌گناهات هست. 8 تا برای حالت 3تیمه؟! 2 تا رو مافیا بزنه فرضا، اون فرقه‌ها هم برای برابری با مافیا باید 2 تا جذب کنن لابد. موند چنتا بی‌گناه؟ 2 تا. اونام من و توییم لابد.
=)):))

صدرا
فکر کنم دلیل اون حرفم مشخص باشه ، تو تموم این سالهایی که با هم بازی کردیم این اولین باری هستش که من میبینم آقا رضا در مورد بالانس نظری نمیده و اگه تا اینجاش رو کاری نداشته باشیم ادعای اولیت که میگی من همیشه در بالانس لنگیده ام رو اولین باری هست که ازت میشنوم، سوال اینه که اگه همیشه لنگیده ای که باید تحلیل های قبلیت در مورد بالانس هم شبیه به پست اولت در این بازی باشه اما در بازی های حدقل دور هشتم به بعد که یه جورایی این شروع بازی با تحلیل بالانس ترند شد، ندیدم همچین صحبت و تحلیلی داشته باشی. حالا اجباری هم به این نیست که آدم حتما باید مثل دورهای قبلش باشه چون به هرحال آدم هر دور نقش متفاوتی هم میگیره و متناسب با اون بازی میکنه اما چه توجیهی برای اینکه قبلا تحلیل بالانس داشتی و معمولا لنگیده ای داری ؟ تو که معمولا لنگیده ای بعد از تحلیل های متعدد به این نتیجه رسیدی که این دور تحلیل نکنی ؟ تا اونجایی که یادمه فقط یک دور تحلیل بالانس اجباری بود و حتی تو همون دورهم داشتیم کسایی رو که تحلیل نکردن پس اشاره به این موضوع هم رد هست. در کل خواستم به این مورد اشاره کنم و چطوری جوکر رو هم به همین دلیل گفتم.
من تعجب می‌کنم که چنین حرفی می‌زنی. :دی اگر نگم همه، حداقل اون‌هایی که گاد بودن می‌دونن من تو تحلیل بالانس خوب نیستم! من تو یکی از ادوار قبلی، همین یکی دو دور اخیر، تو خود تاپیک وسط بازی گفتم این اجباری شدنِ تحلیل بالانس شده بلای جونِ من! این چند دور اخیر تحلیل می‌کردم چون اجباری بوده، قبلاً من هیچ‌وقت تحلیل بالانس نمی‌کردم. این‌که این دور هم گفتم نمی‌کنم به‌این خاطره که تو ادواری که تحلیل بالانس اجباری بوده چه به عنوان بی‌گناه چه به عنوان گناه‌کار هر چی گفتم نتایج ناخوشایندی برام داشته و این دور دیگه نمی‌خواستم نقطه‌ی ضعف همیشگی‌م باز دردسر درست کنه برام. اگر حرفی که تو می‌زنی درست بود فکر می‌کنم بیش از یک نفر باید بهش اشاره می‌کردن. چون من دومین پست بازی رو دادم و اولیش هم که تو بودی. بعد ما همه پست دادن، از جمله کسانی که تجربه گادی داشتن، و کسان زیاد دیگه‌ای که به دفعات باهام هم‌بازی بودن؛ بنابراین فکر می‌کنم داری اشتباه می‌زنی. :ی یا کلاً من رو با یکی دیگه اشتباه گرفتی یا مرض داری. :دی

به قدر کافی برابر است با حداقل تعداد بیگناهی که میشه برای بازی در نظر گرفت. از اون سوالا بودا.
از کدوم سؤالا بود؟ :دی
حداقل تعداد بی‌گناهِ تو برای این بازی چند نفره؟ مثلا بگیم 10 تا. می‌خوای 10 تا بی‌گناه شناسایی کنی اول؟ :))

قطعا گناهکار اما قرار نیست همه از یه مسیر برن شمال.
منطقی هم نیست کسی بره بندرعباس بعد از کرمانشاه و کردستان بندازه سمت شمال شرق و بعد بره شمال. :دی

وقتی مقصد همونه پس چه فرقی میکنه ؟ من که نمیخوام بیگناه رو بشناسم عکسش رو تتو کنم رو کتفم ! مافیا میتونه تو رای اجماع داشته باشه (حداکثری و نسبت به تعدادشون چون همدیگه رو میشناسن و حالا فازهای اول هم خیلی مشخص نمیشه اگه بیشترین زورشون رو بزنن.) اما بیگناها رای هاشون نامنظم هست و چه بهتر که حدقل برای اجماع اعتماد بیشتری بین بیگناها باشه. چیه ؟ از اختلاف نظر بین بیگناها لذت میبری نکنه ؟ و اما چطوریش هم دقیقا مثل پیدا کردن گناهکار، تو هیچوقت نمیتونی بگی صددرصد فلانی گناهکاره، حتی اگه از لفظش هم استفاده کنی. همونطور هم نمیتونی بیگناه صددرصد پیدا کنی ! اما گناهکارت رو چطور پیدا میکنی ؟
درباره‌ی یکی بودنِ مقصد که توضیح دادم برات. :دی
از نظرم خیلی داری خودت رو به اون راه می‌زنی. :دی خودت خیلی خوب می‌دونی که مافیا تمام تلاشش رو می‌کنه از روی وضعیت آراء لو نرن. بعدشم؛ الآن برداشتی من باید از حرفت برداشت کنم که ما صبر کنیم سر رأی‌گیری‌ها هر کی بیش‌تر رأی داشت تو اونا بگردیم دنبال مافیا و اونایی که رأی پرت دادن بی‌گناهن؟ :))

رامتین
الان علنا ادعای بیگناهی کردی؟! البته در ادامه گفتی قصد نزدیک کردن بازیت به بیگناهی یا گناهکاری نداری ولی اول پستت جوریه که تقریبا علنی ادعا کردی علت قاطعیت نداشتنت اینه که بیگناهی!
خب انتظار داری غیر از این باشه مگه؟! کسی رو دیدی تا حالا ادعای چیزی به‌جز بی‌گناهی بکنه؟!

این قسمت از پست مهسا خطاب به رامتین برام جالبه و منتظر جواب هستم. (من دارم یکی‌یکی از عقب می‌خونم میام آخر؛ شاید تا برسم آخر جواب داده شده باشه.)
ببخشید ولی من الان چی باید بگم در جواب این پست بگم نه رامتین جان من رفع تکلیف نکردم؟ خب گیریم که سوال پویا برات سوال شده، پویا پرسیده دیگه وایسا بیام به پویا جواب بدم جوابمو بخون. اگر پویا قانع شد و شما نشدی مجددا مطرحش کن. متوجه حرکتت نشدم حقیقتا. حس میکنم پست پویا و لحن جدیش بهت جرات داده که حکم بدی از سمت من چه بوهایی بهت میرسه وگرنه توی پست 47 ات چطوری پستا رو کامل خوندی و تک پست من رو هم خوندی و نظرتو جلب نکرده! مخصوصا که انقدر وضعیت پستم خرابه که از گناهکاریم صحبت میکنی.

رامتین همچنان
بله پست رو خونده بودم ولی خیلی توجهم رو جلب نکرد. خیلی وقتا یه چیز مهم در نگاه اول توجه آدم رو جلب نمیکنه، وقتی پویا گفت مهمترین سوالش در مورد پست شما بود، رفتم دوباره خوندم و دیدم واقعا پست مشکل داریه و سوال خوب و جدی ای در موردش مطرح شده
مثلاً اگر به‌جای پویا من می‌گفتم مهم‌ترین سؤالم فلانه، تو باز می‌رفتی بخونی و بررسی کنی؟ وجداناً راستشو بگو. :دی

صدرا
نظرت در مورد مخالفت و بیهوده دونستن شناخت بیگناها چیه که رضا و سعید نسبت بهش گارد دارن ؟
من کجا و کی گفتم شناخت بی‌گناه‌ها بیهوده‌ست و با این عمل مخالفت کردم؟ :دی با ذکر منبع بیارش لطفا. :دی

تازه‌وارد
پسندها
5
امتیازها
0
سلام سعید جان خوبی؟

در مورد پست هادی من میزارم رو حساب رفتار های تیپیک هادی طور. فعلا گیر خاصی نمیتونم روش بدم چون اکثرا بازی رو همین سبکی شروع میکنه :دی

راجع به صحبتی که با صدرا کردی من مخالفم.اتفاقا با توجه به اینکه احتمال مرگ و میر در شب نسبت به ادوار دیگه کمتره و بازی اکثرا از طریق اتفاقات روز و اعدام جلو میره به نظر من اینکه بیگناها بتونن همدیگر رو پیدا کنن و در روز کمتر به همدیگه بزنن باعث پیدا شدن سریعتر گناهکارا و کاهش درصد خطا اعدام غلط میشه.

سلام عمادجان. ارادت :گل:

در مورد هادی شناخت زیادی ندارم و اکثریت گفتن مدلش همینطوریه. ولی دلم میخواد ببینم گناهکار کلفتی که اول بازی پیدا کرده کیه و چه حرفهایی برای گفتن داره.

در مورد موضوع صدرا هم یه جواب ارسال کردم.

رئیس جماهیر
پسندها
271
امتیازها
155
مدال‌ها
11
سلام و عصر به خیر (البته از نظر امام اعظم هنوز عصر نشده)

خب انتظار داری غیر از این باشه مگه؟! کسی رو دیدی تا حالا ادعای چیزی به‌جز بی‌گناهی بکنه؟!

اتفاقا منتظر این جواب بودم کاملا. بله همه دوست دارن بیگناه به نظر بیان ولی نه اینکه بیان اینطوری علنی بگن علت بیشتر محافظه کاریم اینه که بیگناهم. اینطوری ادعا کردن خیلی حرکت نوبیه به نظرم :دی

مثلاً اگر به‌جای پویا من می‌گفتم مهم‌ترین سؤالم فلانه، تو باز می‌رفتی بخونی و بررسی کنی؟ وجداناً راستشو بگو.

اگه مثل پویا کلی بحث مختلف مطرح میکردی و میگفتی مهمترینش فلانه‌ آره میرفتم بررسی میکردم :دی

فعلا جواب این دو سوال رو دادم تا بعد. فقط عماد خوشحالم که فعال شد، چون هر وقت باهاش بازی میکردم یه گوشه مخفی بود و فعالیت نمیکرد و اکثرا گناهکار تیمی بود :دی الان که مدلش اونطوری نیست تا حدی سفید شد برام.

FM

کارنیاموز مافیا
پسندها
171
امتیازها
315
مدال‌ها
32
صدرا:

لحنم چطوریه؟ تعجب کردم دیگه :| چون فکر میکردم یه شوخی بوده، بعدش یک پاراگراف توضیح دادی که رضا کی بالانسش لنگیده که درست نبود. ضمنا من خودم به زور وقت میکنم پستای این بازی و بخونم برم مدرک بیارم برات؟ خودت برو ادوار قبل و بخون دیگه، اینکه یادت نیست رضا از صحبت درباره بالاس رنج میبره واقعا جای تعجب داره. میره توی دسته گیر بیخود دادن برای من. حالا اگر به نظرتون خیلی جدیه ادامه بدید، کنجکاوم ببینم به چه نتیجه ای میرسه این بحث. به نظرم حتی اگر یک نفر توی این بحث بیگناهه باید طوری مدیریت کنه که کل بازیشو تحت تاثیر قرار نده، چون من هرچی فکر میکنم از خود این موضوع نتیجه ای نمیگیرم، مگر بحثتون انشعابات جدید پیدا کنه.

Wooden
پسندها
132
امتیازها
145
مدال‌ها
19
رامتین

مورچه اتمی بزرگوار.
الان علنا ادعای بیگناهی کردی؟! البته در ادامه گفتی قصد نزدیک کردن بازیت به بیگناهی یا گناهکاری نداری ولی اول پستت جوریه که تقریبا علنی ادعا کردی علت قاطعیت نداشتنت اینه که بیگناهی!

ارادتمندم رامتین جان،
در مورد ادعای بیگناهی و اتهام ات درست منظورت رو متوجه نشدم. خطاب من بیشتر پویا بود چون اعتقاد دارم بخاطر شناختی که از من داره، بعد از نوشتن فقط چند جمله توسط من میتونه من رو تشخیص بده. ضمن اینکه ایرادی در چیزی که مطرح کردی هم نمیبینم و بنظرم قاطعیت فرد بیگناه کمتره بواسطه ناآگاهی. از نظر من تمایز وجود داره بین ترس و محافظه کاری حاصل از آگاهی، و عدم قاطعیت حاصل از ناآگاهی.

صدرا

چرا وقتی ادعای ناآگاهی داری محافظه کاریت باید تشدید شه ؟ درصورتی که من برخلاف این عقیده م و فکر میکنم باید بی پروا تر باشی چون اگه واقعا ناآگاه باشی مشخص هست تا اینکه آگاه باشی و ادعای ناآگاهی داشته باشی. همه تو این بازی رو این زومن ناخودآگاه گناهکاریت رو بیرون بکشن و از پستات سوتی هایی از جمله پنهان کردن آگاهی بگیرن ! پس درک نمیکنم چرا واقتی ادعای ناآگاهی داری محافظه کاریت تشدید میشه ؟

صدرای عزیز،
قسمتی که از حرف هات قرمز کردم بصورت کلی در مورد بازی مافیا درسته، منتهی مشروط بر اینکه بدنبال مصداق درستی ازش توی بازی بگردی. آیا در نوشته های من تلاشی در راستای پنهان کردن آگاهی دیدی؟ اگر هست بهم نشون بده.
بالاتر برای رامتین هم توضیح دادم که از نظر من تمایز بین نوع محافظه کاری آگاهانه و عدم قطعیت ناآگاهانه وجود داره. درحین گناهکاری من تاثیر مثبت لحن ام روی دیگران و طرز فکرشون نسبت به خودم برام تقریباً بی اهمیته، چون در اون شرایط هدف ام از تنظیم لحن بیشتر ایجاد قدرت و جهت دادن به بازی هست. بیگناه ولی بنظرم به خصوص در مقاطع آغازین بازی باید نسبت به لحن خودش احساس مسئولیت داشته باشه و صبور باشه چون اصل ناآگاهی اجازه قطعیت رو نمیده و ممکنه هم بازی به غلط جهت دهی بشه، هم اینکه اشتباهاً بازی بیگناه دیگه ای خراب بشه چون سطح تاثیرپذیری منفی شخصیت ها لزوماً یکسان نیست. البته این نظرات من و سلایق من هست و نسخه مناسب شخصیت و سبک خودمه که ممکنه تعمیم پذیر نباشه لزوماً. مرور ادوار پیشین هم نشون میده در همین راستا قدم برداشتم تقریباً.

مسائلی که در ادامه مطرح میکنم لزوماً به معنای اتهام نیست، و بیشتر بدنبال کشف افراد از پاسخ ها و جواب سوالات خودم هستم.

صدرا

خب حالا که اعلام شده بازی بازی روز هست عملا، پس طبیعتا باید برای بالانس بودن بازی قدرت اعدام همه ی تیم ها به نسبت برابر باشه. چرا میگم به نسبت ؟ منظور نسبت به اینکه مافیا به هرحال سهمیه ی تیر‌ هم داره هرچند با شانس کم --» نتیجه : در نظر گرفتن حداکثر تعداد معقول گروه های گناهکاری (با توجه به برابری اسمی). با توجه به محدودیت های جدید مثل پدرخوانده نمی تواند بیش از دو بازیکن را در شب به قتل برساند، قربانی نباید قبل از جذب شهروندان اعدام گردد و... . طبق معمول احتمال همه چی هست و باید همه ی حالات رو در نظر گرفت اما من دیفالت تعداد مافیا رو 4 یا 5 و فرقه رو 3 نفر میبینم با حضور وکیل مدافع شیطان. اول بازی هم یک نکته اضافه کنم، این رو نمیپذیرم که محمدامین از یه جایی به بعد بخواد وارد بازی شه و اگه حس کنم میخواد این کار رو بکنه قطعا میتونه تارگت من باشه. دی

محمدامین باتوجه به پتانسیلی که در دیر اضافه شدن به بازی و موذی گری در فازهای پایانی داره اگر در فازهای ابتدایی با فعالیت خیلی کم ازش مواجه بشم خودش برام بار منفی داره (امتیاز این صحبت برمیگرده به مهدی دور یازدهم که خیلی حق گفته.) حالا اگه از پست هاشم حس منفی بگیرم دیگه برخلاف قوانین ریاضی اینجا منفی در منفی مثبت نمیشه. من ترجیح میدم در طول بازی یک رای به اعدام اشتباه تو کارنامه م ثبت شه به جای اینکه یک نفر با این سیاست تکراری بخواد بعدا به ریشم بخنده.

صدرا یه قطعیتی در نوشته بالا مبنی بر وجود مافیا در بازی داری که حتی قبل از بررسی احتمال این مسئله، به قدرت اعدام و سهمیه تیر هم پرداختی. ضمناً با اینکه اذعان کردی که احتمال همه چیز هست و باید همه حالات رو در نظر گرفت، تقریباً بدون دلایل قانع کننده و خاصی یه بالانس دیفالت از مافیا و فرقه ارائه دادی. کل اطلاعات ما در مورد تعدد گروه های گناهکاری این بود که حداقل 1 و حداکثر 3 گروه گناهکاری در بازی وجود دارد و در مورد ماهیتشون هم قطعیتی ارائه نشد توسط گاد. قبل از تو هم کس دیگه ای پست نداده که از دلایل بقیه الهام گرفته باشی. میتونم دلایلت رو در اون لحظه بدونم؟

و اینکه کدوم یکی از این دو مورد برات قابل باورتر هست؟

الف) صدرا بگه محمدامین باید از بازی خارج بشه چون من دوست دارم و همینه که هست :دی
ب) صدرا بگه محمدامین باید از بازی خارج بشه چون مهدی هم گفته اگر دیر به بازی اضافه بشه خطرناکه.

تا جایی که خاطر من یاری میکنه تو حتی قبل از اون دوری که مهدی چنین چیزی بگه هم گاهاً 3 فاز متوالی به محمدامین رای میدادی و طبیعی تر هم بنظر میومد به نسبت شناخت من لااقل.

عرفان

برا همين نظرم روي مافياي كلاسيك هست
يني يه مافيا يه فرقه + ستون + شيطان +جلاد+جوكر/محافظ/شغال

تعداد اگه بخام بگم مافيا ٥ نفر تو ٢٠ نفر بالانس بايد باشه ، فرقه اونوقت بايد ٢ باشه ،٣ فك كنم زياد باشه يادم نمياد ٣ داده باشه هيچ گادي ، احتمال جذب ستون هم هست.

عرفان مشخصاً توجه خاصی به نقش "ستون پنجم" چه در چینش بالانس، و چه در توضیحات تکمیلی داشتی که مشکل ام هم بیشتر با این taken for granted بودن وجود نقش بود که از حرفات حس میشد. بندهای گاد رو دوباره خوندم و متوجه شدم هیچ قطعیتی مبنی بر حضور این نقش در بازی نیست. ضمن اینکه از گاد جویا شدم و تایید کرد که حتی احتمال وجود سناتور در بازی هم ارتباطی با وجود قطعی نقش ستون پنجم نداره. از این نظر یه مقداری پرداختت به این نقش برام عجیب بود و خوشحال میشم توضیحاتت رو بشنوم. به خصوص وقتی نوشتی "احتمال جذب ستون هم هست"، انگار حضور این نقش رو توی بازی قطعی در نظر گرفتی و فقط روی درصد احتمال جذب اطمینان نداری.

مهسا

مافیا میتونه بسته به تعداد بقیه 4 الی 5 نفر باشه. که وجود سناتور برام قطعی‌تر از بقیه هست. در درجه بعدی مزدور هم به خاطر جدید بودن میتونه استفاده بشه.
من گفتم سناتور برام قطعی‌تر از بقیه‌اس چون شهردار حتما هست. چه اطلاعاتی رو خواستم مخفی کنم؟ متوجه روی سوالت نشدم.

مهسا چون سوال محمدامین به ذهن منم رسیده بود، از تکرارش پرهیز کردم و منتظر پاسخ ات موندم ولی جوابت قانع کننده نبود که ممکنه البته سوال رو درست متوجه نشده باشی. گفتی وجود سناتور برات قطعی تر از بقیه هست، در حالی که گاد در بند زیر اعلام کرده که در صورت وجود مافیا، حضور نقش سناتور در بازی قطعیست. در واقع طبق این بند اصلاً واژه "قطعی تر" که استفاده کردی معنایی نداره. حالا اگه میشه دوباره جواب اون سوال رو بده. ممنونم.

ج) اگر مافیا در بازی باشه حتما سناتور داره و بقیه نقش ها (حتی پدرخوانده ) می تونه باشه یا نباشه و اگر فرقه در بازی باشه، حتما استاد اعظم و قربانی داره.

پویا

درصورت وجود، وکیل مدافع شیطان که گناه‌کارترین هست و واضح. جلاد هم به‌نظرم گناه‌کاره، صرفا شاید در ابتدای بازی اولویت نداشته باشه. کلا هر نقشی که تکی ببره و منجر به باخت بی‌گناها بشه گناه‌کار هست. ستون پنجم بی‌گناه نیست ولی شاید بخواد گناه‌کار نشه بسته به شرایط بازی؛ البته نظرم اینه که کسی که این نقشُ پذیرفته، در بازی مرض داره و برای جذب تلاش خواهد کرد مگه اینکه خلافش ثابت بشه، وگرنه بی‌نقش می‌گرفت. شغال اما به‌نظرم از گناه‌کار هم بدتره. گناه‌کار یه مسیرُ بسته به تیمی یا فردی بودنش طی می‌کنه که ممکنه در بازی عوض بشه. شغال اما ذات نقشش (به فردی که هست توهین نمی‌کنم) نفهم هست، مگر نخواد نقششُ اجرا کنه. شاید برای گاد تنظیم کننده تعادل باشه، اما برای کسی که بی‌گناهه، برهم زننده تعادل و بازی هست. البته حقیقتا دوست دارم بعد بازی هم باهاش صحبت کنم ببینم چه حسی داشته و چرا اصلا چنین چیزیُ پذیرفته. حداقل برای ادوار بعدی خودم. چون به همچین فردی صرفا باید یه سری نقش خاص داد اگه من گاد باشم.

پویا داخل نقل قول بالا وقتی میخواستی در مورد نقش وکیل مدافع شیطان صحبت کنی، از عبارت "در صورت وجود" استفاده کردی که منطقیه. در ادامه اما وقتی در مورد ستون پنجم و شغال صحبت کردی، قطعیت وجودشون از جملاتت حس میشه و حتی تنبیه هم بعد بازی در نظر گرفتی برای پذیرندگان نقش :دی دلیل این حس قطعیت چیه؟ موقعی که بالانس چیدی و از اکثریت نقش ها استفاده کردی بنظرم اوکی بود چون حدس ات از بالانس بود با چینش نقش ها، ولی اگه میشه در مورد این تفاوت رفتاری در حس قطعیت و عدم قطعیت متفاوتت در مورد سه نقش بالا توضیح بده اگه میشه.

سوالات از سایرین حاصل مرور 3 صفحه اول بود.
2 صفحه بعدی رو هم در ادامه مرور میکنم موردی به نظرم رسید میگم.

God

Administrator
گاد
پسندها
899
امتیازها
0
سلام.

جهت یادآوری، این فاز دارای محدودیت حداقل فعالیت هست. تا این لحظه به ترتیب لیست : چاوش، محمدرضا، عرفان، یاسین، هادی، خلفی، محمدامین، ترسا مشمول حداقل فعالیت هستن، از این بین، چاوش، محمدرضا و هادی از قبل رزرو استفاده از امان کردن (البته ممکنه به فاز برسن و استفاده نشه) بخاطر شرایط مسافرت و .. بقیه این بزرگواران اگر حداقل 200 کلمه پست رو تکمیل نکنند ، مستقیم به دفاعیه میرن و امشب دفاعیه خواهیم داشت :دی و اگر بدون امان مجددا تکرار بشه گاد کشه :دی

گفتم که قوانین رو جدی بگیرید، گاد رو حداقل پست از یک طرف و فعالیت اسپم از طرف دیگه بشدت سخت گیره :دی

قوانین جهت یادآوری:

قوانین ارسال پست:
1- حداقل تعدادی پست، معادل 200 کلمه در هر فاز و حداکثر تعداد پست آزاد هست، با این توضیح که گاد می تواند یک بازیکن را در یک فاز یا بخشی از آن به دلیل فعالیت اسپم که شامل تکرار موضوعات، بحث های دو نفره بی حاصل و مواردی مانند آن می باشد، به تشخیص خود سایلنت کند. که معمولا با اخطار قبلی صورت می گیرد، در این صورت فرد، مستقیما به دفاعیه خواهد رفت و تنها یک پست برای دفاع با حداکثر میزان کلمه 750 کلمه، در اختیار خواهد داشت. افرادی که کمتر از 200 کلمه در هر فاز ارسال کنند هم مستقیما به دفاعیه خواهند رفت و در صورت عدم اعدام و تکرار برای مرتبه دوم، گادکش خواهند شد. (شرایط استثنا به تشخیص گاد خواهد بود که دلایل آن اعلام خواهد شد.)

تبصره 1: در فاز هایی که طول بازی بیش از یک روز می باشد، روز آخر فاز، مشمول حداکثر پست 2500 کلمه بدون محدودیت تعداد پست می باشد. و در صورت عدم رعایت این میزان، فرد خاطی بکلی سایلنت شده و با شرایط قانون اصلی مستقیما به دفاعیه خواهد رفت.
تبصره 2: هر بازیکن امکان یکبار امان گرفتن از رعایت حداقل میزان فعالیت را دارد که در صورتی که هیچ فعالیتی نکرده باشد، می تواند از دادن رای نیز امان بگیرد، این امان حداکثر تا فاز روز 5 قابلیت استفاده خواهد داشت. این امان باید تا قبل از شروع فاز به گاد اعلام گردد. (مگر موارد نادر که دلایل آن نیز به صورت عمومی اعلام خواهد شد)

توضیح: در صورتی که فردی تا فاز روز 5 از امان خود استفاده نکند و مشمول قانون حداقل پست شده و به خطر آن به دفاعیه رفته باشد، در صورتی که در فاز های روز 6 به بعد، مجددا مشمول این موضوع گردد، نمی تواند از امان استفاده کند و با هر نقشی بدون استثنا و در نظر گرفتن شرایط خاص گاد کش خواهد شد. مثلا اگر امیر در فاز روز دوم مشمول حداقل پست گردد، و به دفاعیه رفته و اعدام نشده باشد، در صورتی که در فاز 7 نیز مشمول چنین شرایطی گردد، با توجه به نداشتن امکان امان، در هر شرایطی گاد کش خواهد شد. در نتیجه گاد اکیدا پیشنهاد می کند که از امان خود در صورت نیاز تا فاز 5 استفاده نمایید و در این فاز ها مشمول حداقل پست نشوید.

توضیح: با توجه به روشن بودن قانون شمارش تعداد حداقل کلمه در کل فاز و حداکثر آن در فاز روز آخر توسط بازیکنان از نظر قانونی منعی ندارد. اما اعلام آن به گاد می بایست به صورت شخصی صورت پذیرد. از استدلال روی آن در بازی به شدت بپرهیزید. البته گاد در این باره ستارالعیوب نخواهد بود. :دی

Thomas Shelby
پسندها
622
امتیازها
835
مدال‌ها
47
صدرا:
سوال سعید مشکل خاصی نداره و به‌نظرم گناه‌کارانه نیست و بازی که ازش می‌شناسم می‌خوره. منتهی سوالی نیست که برای شخص بنده پیش بیاد.:دی جواب تو هم کافی و منطقی هست.

صفحه 5

پویا

من پست تو در جواب صدرا رو دیدم و دسته‌بندی که کرده بودی تو ذهنم به زمان پست ربط داشت، بعد یادم افتاد در پست خودت چنین حرفی رو راجع به دیر آمدگان زدی و برام عجیب شد این پست. لحظه‌ای که اومدم نقل‌قول بگیرم نخوندم بقیه بخش‌ها رو، اون جمله‌ای که تو ذهنم مونده بود رو پیدا کردم.

اون که راجع ببه عادی بودن نفس کار گفتی. برای من عادی نیست چندان و منتظرم ببینم عرفان هم چی می‌گه. ولی توضیح تو راجع به خودت رو می‌پذیرم.

عماد

راست می‌گی. :دی اتفاقا قبل از بازی نقش‌ها رو خونده بودم همه رو. اما اون بند پدرخوانده یادم نبود. وقتی صدرا گفت رفتم صفحه‌ی اول و داشتم دنبال نکته‌ای توی توضیحات بازی می‌گشتم که این جمله رو دیدم:

سر همین برام عجیب شد و دیگه نرفتم تو نقش‌ها رو هم ببینم دیگه.

امین پست 81
الآن یک بار دیگه حرفاتُ خوندم. بیشتر بخوام توضیح بدم اینه که من بالانسُ با تقابل‌ها می‌فهمم. مثلا وقتی نقش ضد جذب کم باشه، یه جور بی‌گناها رو می‌ذارم. اگه زیاد باشه یه جور دیگه. یا توجه می‌کنم که اگر حرفه‌ای در نقش‌ها نوشته شده، چه تقابلی با بقیه نقش‌ها داره یا عنکبوت و ... . بعدا که بازی رفت جلو و تعدادی از بی‌گناها یا گناه‌کارا مشخص شدن، اینا ممکنه به کار بیاد.
ضمنا از یه جایی به بعد من به هر فردی چه بی‌گناه چه گناه‌کار یه نقشی نسبت می‌دم. فرضا اواخر بازی هست و 8 نفر موندن. برای هرکسی حدسی دارم. و اگه به این نتیجه برسم که مثلا بازی یک نفر شبیه شهردار یا حرفه‌ای هست، ولی اونا از بازی حذف شدن، خب احتمال گناه‌کاریش برام می‌ره بالا. چون یا داشته ادا درمی‌آورده یا من اشتباه کردم در موردش. بنابراین نفسش هم غیر عادی نیست برام.
پست اولیه و جواب مهسا رو خوندم دوباره. پستش شلخته بود بیشتر و اون ایراد نسبی که گفتم هم بهش وارده. ولی وقتی بعد از این همه توضیح می‌گه مافیا 4، پس فرقه 3. ولی مافیا 5، پس فرقه 2! من ترجیح می‌دم به بقیه حرفاش توجه کنم به جای توجه به حرفاش در مورد بالانس.:دی
عرفان هم دوباره پستشُ خوندم. همه نقشا رو گفته و در مورد تعداد نظر داده که نقش تکراری داریم. مورد خاصی نداره از نظرم. ولی باید به نقش گناه‌کارا هم توجه می‌کرد. حالا بیاد توضیح می‌ده ببینیم چی می‌گه.
منتهی هیچ‌کدوم از پست‌ها جوری نبود که حس کنم اینا دنبال نقش خاصی هستن.

=========================

فری پست 82
چیزی که گفتیُ از بقیه حرفات و بازیت متوجه شدم. درسته.

عماد پست 83
با نفس حرفت موافقم. منم ادعای امین شهر بودن ندارم و دلیلی هم نداره در ابتدای بازی. فایده‌ای هم نداره البته. خود بازیکنا اگه بی‌گناه هستن باید با جستجوگری به اون مرحله برسن، اونم به مرور.

==========================
پویا

درسته، الانم این ادعا رو ندارم که نقش‌ها رو دقیق خوندم. اگه ازم بپرسی نظرت درباره فلان نقش چیه، حتی اگر خونده باشمش می‌رم دوباره می‌خونم و دقیق‌تر روش متمرکز می‌شم. بیان هم دلیلش اینه. سوال واضح جواب واضح می‌خواد.
منم تصور اشتباهی در مورد فرقه داشتم. نکته‌ات رو دقیق‌تر بگو، چون من این برداشت رو کردم که بحث و نکته‌ات کد‌گذاری هست. با این شیوه‌ جذب فرقه که گاد توضیح داد کدگذاری مفهومی نداره.

مافیا هرچقدر که نقشش قوی‌تر باشه، بازم به دلیل اینکه بازی در ذاتش دنبال مافیا هست و همچنین چون از اول تیمن و معمولا راحت‌تر ردیابی می‌شن در بازی، آسیب‌پذیرتر هست. البته من در علم بالانس اصلا جسارت نمی‌کنم و خودت استاد تمام هستی. اما الان که می‌گی نقش‌های قوی مافیا به مکانیزم جذب فرقه در می‌شه، سوالم اینه که مگه مکانیزم جذب فرقه رو می‌دونستی موقع نوشتن اون پست؟ من شخصا تنها دلیلی که برای برتری عددی فرقه داشتم همین قضیه جذب پنهان و لینک‌شدن مرموزانه در بازیشون بود. خب وقتی این مکانیزم طبق گفته‌گاد عملا وجود نداره یعنی فرقه برتری عددی هم نداره (چون به ازای هر جذب باید قربانی کنن و عملا هرچند نفر در ابتدای بازی باشن، همون تعداد ماکزیممشون هست) و بله در این حالت حرفت کاملا درسته و به‌نظر من هم ۴ مافیا و ۳ فرقه به این شکل، متعادل هستند. یعنی فرقه قوی‌تر نیست.

می‌دونی چرا اون سوال رو پرسیدم؟ تو ازم پرسیدی که این مسئله در درجه اول به ذهن گناهکار می‌رسه یا بی‌گناه، و زیرش جوری سناریو‌های مختلف رو در موردم مطرح کردی که من حس کردم اتفاقا از خاکستری بالاترم و سیاه هستم برات. این درحالی بود که تو خودت گفتی اولین باری که نقش‌هارو گرفتی برای بررسی، به اون نکته توجه کرده بودی. نقش یا حداقل سایدت رو هم که برای این دور احتمالا از دو سال قبل می‌دونستی چه برسه به اون موقع. پس وقتی به اون نکته توجه کردی و خودت هم قاعدتا برای خودت بی‌گناه هستی (مگر اینکه بگی بی‌گناه نیستم :دی)، چطور یک‌نفر دیگه رو بابت توجه به اون موضوع از دسته بی‌گناهان خارج می‌کنی. البته حقیقتا این توضیحاتت زیرکانه بود و من الان نمی‌دونم چه‌کار باید بکنم با این درصد‌هات. منتهی هدف سوالم این بود درکل. خونسردی هم قبول ندارم. اینی که می‌بینی اعتماد به نفس‌ئه احتمالا. خونسردی تو پست‌های آرش ئه مثلا.

گیری که به فری دادی، از نظر من خیلی موضوعیت نداره چون من چیزی که فری خواسته بگه رو فهمیدم به‌نظرم. درادامه حواسم بهش هست که چطور اجراش می‌کنه، اما اینکه یک نفر بخواد بی‌گناه پیدا کنه رو به خودی خود بد نمی‌بینم و اگر درست اجرا بشه، به ضرر گناهکاران هست این روش.
در مورد مفید نبودن بحث تعداد بالانس هم چرت گفته واضحا، اما خب لحنش کلا اینطوریه. برای همین واکنش نشون ندادم بهش. در مجموع مشکلی ندیدم.

مهسا چیزی که در موردش گفتی قابل تامل هست. هرچند در نمای دور که الان اومدم دیدم جواب داده ولی هنوز دقیق نخوندم پستش رو. ضمن اینکه گیر امین هم درست بود بهش. درمجموع، پست اولش شبیه مهسا‌های بی‌گناه نبوده.

در مورد نقل قول‌ها مرسی از پاسخ‌ات. اما به عنوان کسی که پست‌هات رو می‌خونه ازت خواهش دارم که وقتی به جمله مهمی ارجاع داره پستت اون رو نقل قول کنی، الان حجم پست‌ها فعلا زیاد نیست و می‌شه برگشت. اما در ادامه اگر شماره یا نقل قولی نباشه این کار سخت هست و خیلی‌ها هم انجامش نمی‌دن.

من این رو هم در صحبت‌های تو و هم دوباره در صحبت‌های بقیه دیدم، چرا ستون پنجم رو منحصر به مافیا می‌دونید؟ :39: هممون می‌دونیم که مکانیزم جذب عادی ستون پنجم به صورت شانسی نیست و احتمالا یک نخی چیزی رد و بدل می‌شه در بازی. مثلا در دور دوم که خودم ستون پنجم بودم این شیوه انجام گرفت و خیلی هم نقش خطرناکیه درکل، اما اون موقع آرش هم یاد‌اوری کرد که فقط مافیا داشته بازی. یعنی اون نخ فقط برای مافیا بود، الان فرض کنید ستون پنجم نخ بده، خب این رو حتی اگر بی‌گناهان متوجهش نشند، احتمال این هست که هر دو مافیا و فرقه متوجه‌اش بشند. و خب ستون پنجم برای هردو قابل جذب هست. این فرق داره با زمانی که نقش ستون پنجم منحصرا برای مافیا بود. پس من این استدلالی که کردی رو قبول ندارم. منتهی از اون جایی که مکانیزم جذب فرقه در این دور سخته، آره می‌تونم این امکان رو بدم که که مافیا برتری نقشی داشته باشه تا برتری واضح عددی. اما باز این کاملا برام ۵۰ ۵۰ ئه و خودم هم متمایل به سمت بدتر هستم. یعنی مافیا رو می‌تونم ۵ درنظر بگیرم. وکیل مدافع شیطان هم برای جفتشون هست.

آقا اجازه، قرار بود امتحان بگیرید امروز :))

چکار به ابزار ما داری برادر من؟ خب ویرایش کنه کسی که زیرش می‌زنه ویرایش شده پست :)) داشتم لذت می‌بردم از قدرت‌ها. ای بابا.

ویرایش گاد: تو 10 دقیقه اول نمیزنه :))

مهدی پست 84

بخش اول: الآن و باتوجه به ادامه مکالمه‌مون و توضیحات گاد، شکی که در ذهن من نسبت به تو برجسته (یعنی بیش از شک معمول به بقیه) هست اینه که قربانی باشی. قربانی باید اعدام بشه برای جذب. و اعدام هم یهویی نمی‌شه معمولا. بنابراین ممکنه فرد بیاد از ابتدای بازی جوری پست بده که مشکوک بشه برای عده‌ای. مثلا پست تو برای من مشکوک بود به دلیل نکات دقیقی که داشت (این که نکته دوم اشتباه بوده اصلا، از دقتش کم نمی‌کنه). حالا این میاد تو ذهنم که یه احتمال کمی وجود داره که مهدی فرقه هست و می‌دونه نقشاشون چیه و بر اون اساس اومده نظر داده. یا مافیا هست و تو گروهشون در مورد فرقه بحث شده. ولی چون معمولا ازین اشتباها نمی‌کنی، می‌ریم سراغ احتمال بیشتر. احتمال بیشتر اینه که مهدی فرقه‌ای هست که ترسی از اعدام نداره، بنابراین راحت بازی می‌کنه و هرچی به ذهنش می‌رسه از اول می‌گه و بعد به موقعش یه سوتی می‌ده یا جوری بازی می‌کنه که اعدام بشه. از فازهای ابتدایی هم برای یه سری مشکوک بوده و اونا هم بهش پرداختن و به هدفش می‌رسه. درواقع به‌نظرم اگر قربانی باشی، ورودت مشابه چیزی که دیدیم می‌تونه باشه.
با توضیحاتی که دادی و پست گاد، احتمال گناه‌کاری غیر قربانی بودنت برای من قابل توجه نیست الآن. کم‌وبیش مثل بقیه هست. ولی به دلایلی که گفتم اون احتمال برجسته هست و راه حلشم هم گفتم.

بخش دوم. منظور از مکانیزم جذب اینه که یک فردی که کلا بی‌گناه بوده، یهو گناه‌کار می‌شه و گیر انداختنش بسیار سخته. ضمنا یک عدد از بی‌گناها کم می‌شه. در واقع خود عمل جذب منظورمه. حالا به هرشکلی که باشه، تاثیرش نسبت به اصل کار ناچیزه. درواقع حرفم به توضیحات گاد و اینکه بدون قربانی جذب بشن یا نه ربطی نداشت.

بخش سوم: مقایسه من با خودت در این موارد اشتباه هست. دلیلش هم اینه که گادها (خصوصا امیر) از چند وقت قبل ارسال پست نقش‌ها در تاپیک، اونا رو در تلگرام برای من می‌فرستن و به مرور می‌خونم و روشون فکر می‌کنم و بحث می‌کنیم باهم. بعد از این می‌ده به بقیه بخونن. بعد می‌فرسته تو تاپیک. بنابراین من زمان زیادتری در اختیار دارم. بار اولم منظور در نگاه اول نبود که تا دیدم بگم عه اینجوریه. اگه این بود اصلا در اون رابطه به تو گیر نمی‌دادم. این یک. دو هم اینکه من خودم بالانس نویسم و دقتم در این موارد از هر فرد دیگری بیشتره. بنابراین مقایسه درستی انجام ندادی. اگر یک بازیکن دیگری این حرفُ می‌زد، بله درست بود. سوم اون نصف مورد نصف بحث هست. نصف دیگه‌ش احتمال وجود دو قربانی هست که کسی به جز تو توجه نکرد تا جایی که یادمه.
ضمنا بحث خارج‌کردن از بی‌گناها فعلا در ابتدای بازی برای من اصلا مطرح نیست. مگر فرد بیاد سوتی خیلی واضحی بده که گناه‌کارانه باشه و اکثریت بازی نظر یکسان داشته باشن در موردش.
چیزی که گفتم، صرفا بالا رفتن احتمال گناه‌کاری هست. اونم نه به میزان زیاد. قبلا بارها گفتم از نظر من مهم رای هست در درجه اول و وزنش برابر یا حتی بیشتر از کل بازی فرد به جز رایش هست. هیچ موقع نمیام یهو احتمال گناهکاری یه نفرُ سریع بدون مکالمه زیاد اونم تو ابتدای بازی ببرم بالا. چون فرضم اینه حتی اگر صد درصد حق با من باشه، شاید طرف مقابل بی‌گناهی هست که اشتباه کرده. باید به همه بخش‌های بازیش و ارتباطش با بقیه توجه کرد. کاری که در ابتدا انجام می‌دم صرفا مطرح کردن شک هست. شک قوی هم نسبت به فرد خاصی ندارم فعلا. شک ضعیف دارم.
البته ممکنه جوری مطرحش کنم که انگار شک قوی هست تا ببینم واکنش فرد چیه. تا الآن چنین کاریُ هم نکردم. اگه بکنم حتما به طرف رای هم می‌دم.
اعتمادبه‌نفس که داری. بله.:دی خونسردی هم حس شد از پستات. حالا شاید ناخودآگاه بوده و متوجه نشدی. شایدم اشتباه حس شده.
سوال: خونسردی لزوما بده مگه؟ من لزوما منفی نمی‌بینمش. یه جوری گفتی قبول ندارم انگار اتهامه.:دی
با درصدها هم هر کاری دوست داری بکن.:دی من هر توضیحی که به‌نظرم لازم بود دادم. باز اگه سوالی هست بگو.

مرسی از نظرت. نقل قول هم سعیم بر این هست که همه مهم‌ها رو بذارم.

در مورد ستون 5 هم با چگونگی نخ و جذب و ... کاری ندارم. اگه فرقه جذبش کنه یکی از سهمیه‌هاش می‌ره و انگار بی‌نقش جذب کرد. ولی مافیا به ذات خودش نفراتش زیاد هست، اینجوری یه نفرم اضافه می‌شه بهشون. بنابراین با فرقه از این نظر تفاوت فاحش دارن.

==================================================

رضا پست 91

در کل پستش خوب و جستجوگرانه و دقیق بود.
یه سوال هم پرسیده که وجود شغالُ بدیهی گرفتم. بدیهی صد درصدی نه. ولی بسیار زیاد نزدیک به صد. علتش یکی علاقه امیر به نقش هست. یکی دیگه بارها این مدت دیدم به افراد گفته باید چنتا شغال بندازم روت دور بعدی.:دی ضمنا کارکرد بالانسی زیادی داره براش باتوجه به بحث‌هایی که داشتیم.

======================================================
محمدحسین پست 95

پویا داخل نقل قول بالا وقتی میخواستی در مورد نقش وکیل مدافع شیطان صحبت کنی، از عبارت "در صورت وجود" استفاده کردی که منطقیه. در ادامه اما وقتی در مورد ستون پنجم و شغال صحبت کردی، قطعیت وجودشون از جملاتت حس میشه و حتی تنبیه هم بعد بازی در نظر گرفتی برای پذیرندگان نقش دلیل این حس قطعیت چیه؟ موقعی که بالانس چیدی و از اکثریت نقش ها استفاده کردی بنظرم اوکی بود چون حدس ات از بالانس بود با چینش نقش ها، ولی اگه میشه در مورد این تفاوت رفتاری در حس قطعیت و عدم قطعیت متفاوتت در مورد سه نقش بالا توضیح بده اگه میشه.

اون عبارت در صورت وجود به همه اون بخش برمی‌گرده. نظرم در مورد اینکه چی هست و چی نیست در پست اول گفته شده.
دو بار در جمله آخر از "اگه می‌شه" استفاده کردی. احترام زیاد نمی‌خواد بذاری به قول دوستت الگری. راحت صبحت کن. حتما می‌شه. چرا نشه؟:دی
جوابتم دادم دیگه تو خط اول. تفاوت رفتاری وجود نداره پس.
حالا اگه دقیق‌تر نظرمُ بخوای،
شیطان و شغال احتمال وجودشون از ستون پنجم و جلاد بیشتره از نظرم. دلیل استدلالی هم نداره. دلیل بالانسی و شناختی داره.
شیطان و شغال نزدیک صد هست. ستون پنجم و جلاد هم بالای 80 درصد.

سوال دیگه‌ای هم هست بگو.

بقیه پستت و چند پست دیگه رو هم هنوز دقیق نخوندم.

رئیس جماهیر
پسندها
271
امتیازها
155
مدال‌ها
11
در مورد ادعای بیگناهی و اتهام ات درست منظورت رو متوجه نشدم. خطاب من بیشتر پویا بود چون اعتقاد دارم بخاطر شناختی که از من داره، بعد از نوشتن فقط چند جمله توسط من میتونه من رو تشخیص بده. ضمن اینکه ایرادی در چیزی که مطرح کردی هم نمیبینم و بنظرم قاطعیت فرد بیگناه کمتره بواسطه ناآگاهی. از نظر من تمایز وجود داره بین ترس و محافظه کاری حاصل از آگاهی، و عدم قاطعیت حاصل از ناآگاهی.

اینطور علنی ادعای بیگناهی کردن معمل نیست زیاد و حس خوبی بهم نداد. میذارمش گوشه ذهنم شاید جایی به درد خورد

__________________________________________________________________________________________________________________

دوستانی که بحث طولانی و نسبتا فرسایشیِ فایده داشتن یا نداشتن شناخت بیگناها از هم رو مطرح کردن. اصلا فارغ از این که شناخت بیگناها از هم مفیده یا نه، نتیجه بحث قراره چی باشه؟ قراره چیو ثابت کنه؟ مثلا کسی که طرفدار یکی از دو نظریه است علامت گناهکاریشه؟ یا بر فرض ثابت شد شناخت بیگناها چیز خوبیه یا چیز بدیه. خب بعدش میخوایم چی کار کنیم؟ از نظر من که مخصوصا توی فازای اولیه شناخت قطعی یا با درصد بالای 70 درصد بیگناه اصلا امکان پذیر نیست.

FM

کارنیاموز مافیا
پسندها
171
امتیازها
315
مدال‌ها
32
اینطور علنی ادعای بیگناهی کردن معمل نیست زیاد و حس خوبی بهم نداد. میذارمش گوشه ذهنم شاید جایی به درد خورد

__________________________________________________________________________________________________________________

دوستانی که بحث طولانی و نسبتا فرسایشیِ فایده داشتن یا نداشتن شناخت بیگناها از هم رو مطرح کردن. اصلا فارغ از این که شناخت بیگناها از هم مفیده یا نه، نتیجه بحث قراره چی باشه؟ قراره چیو ثابت کنه؟ مثلا کسی که طرفدار یکی از دو نظریه است علامت گناهکاریشه؟ یا بر فرض ثابت شد شناخت بیگناها چیز خوبیه یا چیز بدیه. خب بعدش میخوایم چی کار کنیم؟ از نظر من که مخصوصا توی فازای اولیه شناخت قطعی یا با درصد بالای 70 درصد بیگناه اصلا امکان پذیر نیست.

درود بر رامتین عزیز:

به نکته خوبی اشاره کردی، خودمم الان داشتم به این دو دستگی ای که ایجاد شده بین بازیکنا فکر میکردم و به نظرم این قضیه چیز بدی نیست که دو دستگی ایجاد شه، از این دو دستگی میشه به تفاوت ذهنیت ها و نگرش ها پی برد و بعد این تفاوت رو بررسی کرد و ریشه یابی کرد که آیا این تفاوت نظر از ذهنیت خود فرد می آد یا صلاح نقش؟ که البته کار آسونی نیست، ولی به عنوان یک بحث کلی من موضوع جالبی میدونمش و بدم نمیاد دربارش صحبت بشه. در همین راستا از همه ی بازیکنا میخوام که نظراتشونو بگن درباره این موضوع. این هم که قرار نیست به قطعیتی برسیم هم درسته اما باز هم کانتکسته و کانتکست داشتن چیز خوبیه.

نظر خود که در همون پست اول هم اشاره کردم به اینه :

سوال: آیا بصورت انفرادی موجب اعدام گناهکاری شدن مفید تره یا نجات بیگناهی از اعدام یا یک مخمصه؟ کدومش کانتکست بیشتری به ما میده؟

- - - Updated - - -

جواب من مشخصه. چرا؟ تو وقتی بیگناهی مد نظرته و کمک میکنی بهش بسته به اون موقعیت میتونی بیشتر از یک گناهکار و شناسایی کنی، در حالی که صرفا اعدام کردن یک گناهکار همون یک گناهکار و بهت میده با توجه به اینکه قطعا اون گناهکار از طرف هم تیمیاش مگر در شرایط خاص حمایت نمیشه، اگرم حمایتی بشه از طرف بیگناه نا آگاه بوده.

مافیایی
پسندها
123
امتیازها
90
مدال‌ها
13
سلامی دوباره.
بنده تا پست 51 که نوشته‌ی آرش هست خودم رو رسوندم و حقیقتا بالغ بر دو ساعته که دارم پست‌ها رو می‌خونم.‌ :دی تصمیم گرفتم تا اینجا نظرم رو بگم، ابهامی هم که آرش مطرح کرده رفع کنم بعد به خوندن بقیه بپردازم.

آرش
راستش اول منم حس کردم سوالات بیخودی داری می‌پرسی که بعدا تو پست 51 متوجه شدم کجا اشتباه شده. من دیشب بی موقع رسیدم به تاپیک و باید به پست‌ها، قوانین و نقش‌ها می‌رسیدم. وسط خوندن بودم و یک سری حرف‌ها هم تو ذهنم بود بزنم که دیدم رگباری داره نوتیف از گاد برام میاد که بسیار تهدیدهای ناجوانمردانه‌ای هم بودن. :دی دیگه شروع کردم همون حرف‌هایی که تو ذهنم بود رو تند تند نوشتم و اتفاقا وسط پست بودم که ازش پرسیدم چه قدر وقت مونده برام که فرمودن 9 دقیقه. به نظر من طبیعیه که وقتی زمان برای انجام یه کاری کم داری استرس بگیری‌. اونجا که گفتی " تو که دیگه رسیدی به موقع و داری پست میدی "، اشتباهت همین جاست. شاید از دیدت این طوری بوده ولی از سمت من نگاه کنی سه صفحه پست بود، با نقش‌ها و قوانینی که نصفه مونده بودن.
ولی درکل استرس خاصی برای خود پست نداشتم. اون استرس رو که اشاره کردم شوخی با گاد بود واضحا. :دی درست نیست که ربطش بدی به کل.

سوال دومت هم نخ وکیل بود که به اگه خوب حرف‌هام رو خونده بودی برات سوالش پیش نمیومد. جمله‌ی قبلیش من نوشتم " وقتی ارتباط تاثیرگزاری بین نقش‌ها ایجاد میشه، حداقل برای من احتمال حضورشون هم بیشتر میشه. " که اینجا واضح هست نخ استعاره‌ای از همین ارتباطیه که در این جمله‌ در موردش حرف میزدم. یا نکنه به نظر شما ارتباطی که در بازی تاثیرگزار باشه بین نقش وکیل و گناهکاران نیست؟ اینجا یکمی با سوالت مشکل پیدا کردم جناب پیوندی. :دی دوتا سوالی که پرسیدی نشون از دقت خوبت، جست‌وجوگریت و اصطلاحا تلاشت برای مو رو از ماست بیرون کشیدن بوده. همچین آدمی بعید میدونم متوجه منظور من از " نخ کلفتی که از وکیل به گناهکاران وصله " با توجه به اینکه تو جمله‌ی قبلی توضیحش داده بودم، نشده باشه. اینجا لطفا برام باز کن که واقعا متوجه حرفم نشده بودی؟ تو فکر کردی منظور من چیه؟ از نظر تو معنی دیگه‌ای حرفم میتونه داشته باشه؟

ویرایش گاد: دفعه دیگه به گاد دروغ ببندی میفرستمت دفاعیه مستقیم :دی رگباری بیشرف ؟!

محمدامین
نظر دادن راجع به بالانس خیلی چیزا از قبیل "ناخداگاه" گناهکاری یا بیگناهی، علم به تعداد گناهکارا و تلاش برای گیج کردن بازی و خیلی از این چیزا رو می شه ازش در آورد. در حالی که صحبت راجع به اینکه مسیر بازی چطور پیش میره میشه صحبت های ادامه ی تو. یه سری صحبت های کلیشه ایه بیشتر که هیچ چیزی ازش نمی شه در آورد.

سلام محمدامین عزیز، اینجا من به یه مقدار توضیح اضافه از سمتت نیاز دارم. یک جایی در پست اولت اشاره کرده بودی که دور پیش امین رو ببینید و بفهمید چرا تحلیل بالانس مهمه، و از سمتی در پست 30 هم این پاراگرافی که آوردم رو گفتی. سوال من اینه که به نظر تو شرایط الان با بازی امین برابره؟ با توجه به اینکه بالانس تا فاز سرعتی اعلام نمیشه. حالا بدون بالانس قطعی، چه طوری می‌خوای ناخوداگاه افراد رو کشف کنی؟ لطفا روند کارت رو برامون توضیح بده و بگو تا الان تویی که اصرار عجیب غریبی به اهمیت تحلیل بالانس داشتی، از پست‌هایی که تا الان داده شده چیزی از ناخوداگاه، علم به تعداد گناهکاران و... فهمیدی؟
البته اینجا خوبه که اشاره کنم با حرف پویا که می‌گفت اواخر بازی این حرف‌هایی که اول زده شده قابل استفاده‌ست موافقم و به نظرم حرف درستی بود.

اتصال به گوگل

کاربران آنلاین

هیچ کاربری آنلاین نیست.

یافتن کاربر

اتصال به گوگل

کاربران آنلاین

هیچ کاربری آنلاین نیست.

یافتن کاربر

بالا پایین